Batı Akdeniz Doğaltaş İhracatının Geliştirilmesi URGE Projesi Başladı
7.08.2017 'de eklendi


Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) tarafından TC Ekonomi Bakanlığı 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (URGE Proje Desteği) kapsamında yürütülen "Batı Akdeniz Maden İhracatının Geliştirilmesi URGE Projesi" onaylandı.

innoCentric tarafından İhtiyaç Analizleri ve hedef pazar belirleme süreci yürütülecek olan Proje, 15 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısı ile başladı. Antalya'nın yanısıra Isparta, Burdur, Muğla ve Ankara'dan 30 firmanın yararlanıcı olduğu proje ile, yurtdışı pazar geliştirme faaliyetleri için iş planı da hazırlanacak.

BAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, toplantının açılışında yaptığı konuşmada 30 ihracatçı firmanın katıldığı projenin 3 yıl süreceğini açıkladı. BAİB Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, Ekonomi Bakanlığı’nın önderliğinde BAİB koordinatörlüğünde yürütülen projeye Iparta Ticaret ve Sanayi Odası ile Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nın da katkı vereceğini bildirdi. Öncelikli hedefin proje yaklaşımı ve kümelenme anlayışını esas almak olduğunu kaydeden BAİB Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, “Firmalar arasında kurulan işbirliği ile ihracat seferberliği başlatmak ve bu seferberliği kalıcı başarıya dönüştürmek istiyoruz” dedi.

 Projenin Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayacağını açıklayan BAİB Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, şunları söyledi:

“Bölgede doğal taş ürünleri ihracatı son yıllarda giderek yükselen bir artış trendindedir. 2013 yılında BAİB üzerinden yapılan ihracat yüzde 22 oranında 1.5 milyar dolarının üzerine çıkmıştır. Bölgemizde en önemli üretim ve ihracat yaş sebze meyvedir. Ancak son dönemde giderek gelişen ve güçlenen sektörler ortaya çıkmaktadır. Bunların da en önemlisi 3 ilde yoğun olarak faaliyet gösteren madencilik sektörüdür. Sektörün ihracatı son dönemde hızla artmış ve 2013 yılında çeyrek milyar doları aşarak, bölgenin en önemli ikinci sektörü olmuştur. Bölgemiz doğal taş ihracat rotasında 83 ülke yer almaktadır. Ama 117 milyon dolarlık dış satım yapılan Çin Halk Cumhuriyeti en önemli alıcı pazar olmuştur. Ardından gelen diğer önemli ithalatçı ülkeler 15 milyon dolar alım ile Birleşik Arap Emirlikleri, 11 milyon dolar alım ile ABD olmuştur. Gördüğünüz gibi doğal taş ihracatının yarıdan fazlası bir ülkeye Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılmaktadır.”

İlgili Görseller