Merzifon Ankastre Kümelenmesi
7.08.2017 'de eklendi


Merzifon Ankastre Kümelenmesi

innoCentric tarafından yürütülen Merzifon Ankastre Kümelenmesi’nin tanıtımı amacıyla Ulusal etkinlik gerçekleştirildi.

17 Mart 2011 tarihinde düzenlenen tanıtım etkinliği Amasya Vali Yardımcısı Suat SEYİTOĞLU, Merzifon Kaymakamı ve OSB Başkanı Mehmet Fuat GEYİM ve Merzifon TSO Başkanı Fatih ALTINAY’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Merzifon OSB Müdürü Furkan İlhan YAVUZ tarafından proje ve gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi sunulmasının ardından Kümenin danışmanlığını yapan Arife YILMAZ tarafından yapılan rekabet analizinin sonuçları ve rekabet gücünün artırılması için yürütülecek projeler konusunda bilgi verildi. Kümenin rekabet gücünü 100 üzerinden 38 olarak ölçümlediklerini belirten YILMAZ, Merzifon Ankastre Kümelenmesinin rekabet gücünü yürüttükleri diğer rekabet analizlerinin sonuçları ile karşılaştırdı. Daha sonra küme üyesi firmaların yetkilileri tarafından kısa tanıtım sunumları yapıldı.

Samsun İl Özel İdaresi Kümelenme ve İnovasyon Merkezi Koordinatörü Dr. Sema ARIMAN tarafından Samsun’un kümelenme konusunda yürüttüğü projeler ve hedefleri konusunda bilgi verildi. Ayrıca Türkiye Küme Yöneticileri Kulübü Başkanı Barış Cihan BAŞER tarafından Türkiye’deki kümeler değerlendirildi. Türkiye’deki kümelenme çalışmalarını Avrupa’daki kümelerle karşılaştıran BAŞER “Ne yazık ki adına küme demekle kümelenme olmuyor. Küme müdürü veya koordinatörü dediğimiz kişiler kümenin başarısının anahtarı konumundadır. Küme yönetimi konusunda hızla profesyonelleşmemiz lazım. Küme Yöneticileri Kulübü’nü bu nedenle kurduk. Kümelenme konusunda uzmanları bir çatı altında toplayarak tüm ilgililer için ulaşılabilir bir bilgi merkezi haline getirmeye çalışıyoruz.”dedi.

Küme strateji dokümanını ve küme geliştirme iş planı, innoCentric Genel Müdürü Arda Mutlu tarafından Merzifon Ankastre Kümelenmesinin Koordinatörlük görevini yürütecek olan Furkan İLHAN’a teslim edildi. MUTLU yaptığı konuşmada, projenin sona erdiğini ancak küme geliştirme faaliyetlerinin daha yeni başladığını belirtti. Merzifon Ankastre Kümelenmesi’nin Türkiye’nin kümelenme konusunda ihtiyaç duyduğu başarı hikayelerinden biri olacağına emin olduğunu belirten MUTLU, projeye destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti.

İlgili Görseller